Jak wygląda zakup nieruchomości za granicą
Z różnego rodzaju przyczyn, wiele osób decyduje się wyjechać z Polski w poszukiwaniu nowych doznań. Niektórzy planują jedynie wyjazd wakacyjny na tydzień, czy dwa, inni wybierają się za granicę na kilka miesięcy, a jeszcze inni na kilka lat. Wiele osób po zapoznaniu się z miejscowymi warunkami i zwyczajami postanawia zostać tam na całe życie. Może to być spowodowane chociażby ładniejszą pogodą przez cały rok czy też inną mentalnością ludzi bądź spokojniejszym życiem. Niezależnie od przyczyny, jeżeli podejmujemy decyzję o wyjeździe za granicę na dłuższy okres, dobrym pomysłem będzie inwestycja w mieszkanie. Niejeden decyduje się na podobną inwestycję również w celach wynajmu. Jak to wygląda w praktyce?
Zakup nieruchomości dla siebie
Pierwsza możliwość to, jak wspomnieliśmy, zakup mieszkania, w którym sami zamieszkamy. Może to być mieszkanie w bloku, apartamentowcu, czy też samodzielny dom. Spora liczba osób, które wiążą swoją przyszłość z danym miejscem, decyduje się również na wybudowanie własnego domu za granicą. Każdy zakup wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiednich dokumentów i pozwoleń, jednak będą się one różniły w zależności od kraju. W tych bardziej popularnych, szczególnie w miejscowościach kurortowych, bez problemu znajdziemy polskie agencje i biura nieruchomości, które pomagają w zakupie swojego lokum oraz w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności.
Zakup nieruchomości pod wynajem
Nieraz zdarza się również, że kupujemy mieszkanie czy apartament w celu wynajmowania go osobom trzecim. Inwestycje takie są popularne w Polsce, jednak coraz bardziej rośnie zainteresowanie nimi w krajach takich jak Bułgaria, Turcja oraz Hiszpania. Zazwyczaj są to apartamenty w apartamentowcach lub hotelach. Przy takiej inwestycji trzeba jednak pamiętać o dodatkowych kosztach. Wiążą się one przede wszystkim z obsługą tego rodzaju obiektów. Jest to określona opłata roczna, która w zależności od lokalizacji oraz rodzaju i wielkości apartamentu może być niższa lub wyższa. Przyjmuje się, że średnio przy niewielkim apartamencie wynosi ona 1000-1300 euro. Jest to dodatkowy wydatek, który możemy potraktować jako czynsz.