Jak chronić się przed dezinformacją

Jak chronić się przed dezinformacją

W mediach możemy znaleźć informacje praktycznie na każdy temat. Zarówno telewizja, jak Internet, czy też mniej popularne dzisiaj radio, jest źródłem wszelkiego rodzaju wiadomości. Są to zarówno ogólne informacje, jak i opinie na różnorodne tematy, niektóre mocno kontrowersyjne. W związku z tym nasuwa się pytanie czy można wierzyć wszystkiemu co widzimy i słyszymy w mediach, czy też należy zachować pewną ostrożność. Żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto przyjrzeć się kilku czynnikom, które kształtują obecne media i mają wpływ na zawarte w nich treści.

Jak powstają treści medialne

Informacje pojawiające się w mediach są redagowane przez ludzi o różnych poglądach. W związku z tym jedno wydarzenie może być przedstawiane w różnych mediach na wiele różnorodnych sposobów. Często osoby o określonych poglądach nie muszą wcale uciekać się do kłamstwa, aby przeforsować swoje idee, a jedynie przedstawić prawdę w taki sposób, aby popierała ich punkt widzenia. Dlatego też redagowanie jednej informacji może różnić się w zależności od redaktora. Określony efekt można osiągnąć za pomocą pomijania pewnych określonych faktów lub treści lub na pokazywaniu jej w określony sposób, który ma wpływ na to jak dana informacja zostanie odebrana przez widzów czy też słuchaczy,

Dezinformacja – jak się chronić

We wspomniany wyżej sposób powstają informacje, które wielu mogą wprowadzić w błąd. Dlatego też warto podchodzić do nich z pewną dozą ostrożności i nie wierzyć we wszystko co czytamy w Internecie, widzimy w telewizji czy słyszymy w radiu. Poza tym, warto sprawdzić daną informację w kilku źródłach, gdyż może okazać się, że w każdym z nich znajdziemy różne szczegóły, które pozwolą nam zorientować się w temacie. Co prawda możemy nie być do końca pewni co jest prawdą, jednak jest to sprawdzony sposób. Warto też spojrzeć na uzyskane informacje krytycznym okiem i nie przyjmować wszystkiego za pewnik. Z drugiej strony, wiele osób zrezygnowało z regularnego oglądania wiadomości, żeby zanadto się nie stresować.