Jak rozsądnie korzystać z mediów

Jak rozsądnie korzystać z mediów

Media takie jak telewizja czy Internet cieszą się dzisiaj niezwykłą popularnością. Możemy znaleźć w nich praktycznie wszystko – każdą informację jakiej potrzebujemy w danym momencie. Z drugiej jednak strony, nie możemy mieć pewności, że wszystko co usłyszymy lub przeczytamy w tych środkach przekazu jest prawdą. Dlatego też warto rozsądnie korzystać ze wspomnianych mediów, aby nie były one dla nas źródłem dezinformacji. W tym celu warto upewnić się czy dana informacja jest sprawdzona i czy aby na pewno możemy jej wierzyć.

Jak chronić się przed dezinformacją

Dezinformacja jest obecnie dość powszechna. Mogą się do niej przyczyniać fałszywe informacje pojawiające się w mediach. Powstają one z różnych powodów, a mają na celu między innymi wprowadzenie w błąd odbiorców, aby skłonić ich do przyjęcia takich czy innych poglądów. Chronienie się przed dezinformacją może wydawać się niemożliwe, jednak istnieją sprawdzone sposoby, które mogą nam w tym pomóc. Jednym z nich jest sprawdzenie źródła informacji. Czy jest to zaufane źródło, czy też mamy co do niego wątpliwości? Możemy też sprawdzić czy dana informacja pojawia się na innych wiarygodnych kanałach lub stronach internetowych. Jednak nie zawsze duża częstotliwość występowania danej informacji oznacza, że jest ona prawdziwa.

Jak zaplanować czas

Czas spędzany przed mediami elektronicznymi może być nieskończony, jeśli nie wyznaczymy sobie rozsądnych granic. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje, że spora część społeczeństwa przeznacza na media społecznościowe, surfowanie po Internecie, czy też oglądanie telewizji naprawdę dużo czasu, najczęściej kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie. Jest to czas, który w innej sytuacji moglibyśmy poświęcić rodzinie lub na rozwijanie konkretnych umiejętności. Poza tym, długie spędzanie czasu w sieci lub przez telewizorem wpływa negatywnie na zdolności interpersonalne oraz ogólnie rzecz biorąc na relacje z innymi osobami. Jeżeli jednak odpowiednio planujemy czas i nie wierzymy we wszystko co przeczytamy, media mogą być pożytecznym źródłem informacji.