Cyfrowy nomadyzm – nietypowy sposób na życie

Cyfrowy nomadyzm – nietypowy sposób na życie

Coraz częściej wielu z nas ma możliwość podjęcia pracy zdalnej. O ile do niedawna było to osiągalne głównie dla zawodów związanych z IT, o tyle obecnie również wiele innych zawodów oferuje taką możliwość. W związku z tym pojawiło się zjawisko zwane cyfrowym nomadyzmem, które w ostatnich latach zyskało na popularności. Na czym polega to zjawisko i czy jest to dobry sposób na życie? Wszystko będzie zależało od naszych wymagań i oczekiwań, jednak dla wielu jest to idealna możliwość. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Czym jest cyfrowy nomadyzm

Ogólnie rzecz biorąc cyfrowy nomadyzm można zdefiniować jako połączenie pracy zdalnej z podróżowaniem. Dla jednych będzie to spędzanie kilku miesięcy w obcym kraju, dla innych ciągłe podróżowanie i spędzanie tygodnia-dwóch w różnych miejscach na świecie. Jedynym wymaganiem jakie musi spełniać miejsce do którego się udajemy jest dostęp do Internetu. Jeżeli zaś są to podróże w ramach Unii Europejskiej w wielu wypadkach na krótką metę możemy korzystać z pakietu danych mobilnych, dlatego też w skrajnych wypadkach miejsce w którym się zatrzymujemy nie musi posiadać nawet dostępu do Internetu.

Cyfrowy nomadyzm – sposób na życie

Co ciekawe, można zauważyć, że cyfrowy nomadyzm nie jest jedynie przemijającym trendem. Tak naprawdę dla wielu osób stał się sposobem na życie, który umożliwia im spędzanie czasu w sposób, który przynosi im prawdziwą przyjemność. Szacuje się, że liczba cyfrowych nomadów będzie stale rosnąć i do roku 2035 może sięgnąć nawet miliarda. W sieci pojawia się coraz więcej ofert firm, które proponują takim osobom wspólna przestrzeń do pracy, a także wspólne mieszkanie. Niedawno na przykład włoskie miasteczka oferowały tak zwane wioski nomadów, gdzie możemy zamieszkać samodzielnie lub dzielić mieszkanie z osobami pracującymi na podobnej zasadzie. Jest tam zapewniony stały dostęp do szybkiego Internetu, a także wiele rozrywek. Te oraz inne fakty skłaniają niejedną osobę do takiego trybu życia, który pozwoli na podróżowanie bez jednoczesnej konieczności rezygnowania z pracy.