Co warto zobaczyć w Sulejówku? Najciekawsze atrakcje

Co warto zobaczyć w Sulejówku? Najciekawsze atrakcje
Sulejówek jest niewielkim, niespełna 20-tysięcznym miastem leżącym około 20 kilometrów na wschód od centrum Warszawy. Choć zaliczany jest do aglomeracji warszawskiej, posiada własne atrakcje, które są często odwiedzane przez przyjezdnych.
Pierwsze wzmianki o powstaniu Sulejówka sięgają XVI wieku, choć najważniejsze wydarzenia dla historii miasta wydarzyły się w latach 20. XX wieku. Rok po zakończeniu I wojny światowej Ignacy i Helena Paderewscy kupili zlokalizowaną na terenie miasta willę ,,Białynia”, w której zainicjowali działanie Instytutu Oświatowego. W latach 1923-1926 w jednym z sulejowskich dworków mieszkał z kolei Józef Piłsudski.

Pamięć o Józefie Piłsudskim

Jednym z najbardziej interesujących zabytków Sulejówka jest Willa Milusin, zlokalizowana przy ul. Oleandrów 5. To właśnie w tym budynku przez trzy lata mieszkał były dowódca sił zbrojnych. Obecnie willa należy do Fundacji Oświatowej Rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego i działa tam muzeum sygnowane jego nazwiskiem. Do zespołu zabytkowych willi należą również willa Otradno (tzw. ,,Drewniak”), a także willa Bzów.
Warty zobaczenia jest również pomnik Piłsudskiego w samym centrum miasta, przy Al. Józefa Piłsudskiego. Przyjmuje on formę ławeczki, na której przedstawiono go ze swoimi córkami. Ponadto często odwiedzany jest także dworek Siedziba przy ul. 11-go Listopada, który niegdyś był zamieszkiwany przez Zofię i Jędrzeja Moraczewskich.

Dwa istotne pomniki

Przyjezdni, ale i mieszkańców Sulejówka często odwiedzają również Skwer Pamięci, zlokalizowany obok stadionu piłkarskiego. Upamiętnia on poległych podczas II wojny światowej mieszkańców miasta. Pomnik postawiono w 1970 roku. Przed kolumną stoi metalowy znicz, a obok znajdują się tablice z napisem: ,,Rozstrzelani przez Wermacht 15 IX 1939″ oraz listą 46 nazwisk.
W 1990 roku odsłonięty został ponadto pomnik upamiętniający poległych żołnierzy AK Harcerskiego Batalionu ,,Zośka”. Upamiętnia on lokalnych żołnierzy Szarych Szeregów, którzy brali udział w powstaniu warszawskim.