Czy Twoje gospodarstwo domowe otrzyma dopłatę do węgla
W ostatnich tygodniach sporo mówi się o dopłatach do węgla. Mają one być pewnym rozwiązaniem problemu wysokich cen. Powstaje jednak wiele pytań w związku z oferowaną pomocą. Kogo ona obejmie? Jaka będzie wysokość takiego dofinansowania? Czy będzie to jednorazowo wypłacona kwota, czy też można liczyć na kilkukrotne wypłaty dofinansowania? To tylko niektóre z pytań, które wielu może sobie zadawać. Zastanówmy się nad nimi, żebyśmy mogli stwierdzić, czy w naszym przypadku również możemy liczyć na wspomniane dopłaty do węgla.
Dopłaty do węgla – dla kogo
Po pierwsze, należy rozważyć kwestię kogo obejmą dopłaty planowane na ten rok. Tak naprawdę można powiedzieć, że wszystkich, którzy ogrzewają swój dom węglem. Jest jednak kilka wyjątków i warto być ich świadomym. Przede wszystkim, należy mieć na uwadze, że dopłaty do węgla należą się jedynie tym gospodarstwom domowym, w którym jest on głównym używanym surowcem. W praktyce oznacza to, że jeśli na co dzień ogrzewamy dom ekogroszkiem, pelletem lub gazem, czy drewnem, a węgla używamy jedynie okazjonalnie, na przykład żeby napalić w kominku, to dopłata nam nie przysługuje. Jest to sprawdzane na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, którego dokonaliśmy jakiś czas temu. Poza tym, chociaż dofinansowanie należy się wszystkim tym, którzy opalają dom węglem, to trzeba pamiętać o złożeniu wniosku, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli taką dopłatę otrzymać.
Wysokość dopłaty do węgla
Kolejna kwestia wzbudzająca wiele emocji to wysokość dopłat. Tutaj mogą pojawić się różne głosy, dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Podstawowa dopłata będzie wynosiła 3000 złotych i będzie jednakowa dla każdego. Można natomiast liczyć na jeszcze jeden dodatek, który będzie jednak zależny od wysokości dochodów na osobę w gospodarstwie domowym. Dlatego też fakt, że sąsiad otrzyma łącznie na przykład 3700 złotych, a my jedynie 3000, czy też 3200 złotych nie powinien nas dziwić ani niepokoić.