Budowa tężni w Sulejówku
Tężnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem w wielu miejscach w Polsce. Pojawiają się w jednym mieście po drugim niczym grzyby po deszczu. Sulejówek nie pozostaje w tyle, gdyż niedawno została podpisana umowa na budowę tężni. Czym właściwie są te konstrukcje i skąd bierze się ich duża popularność? Czy jest to tylko przejściowa moda, czy faktycznie może to być przydatny element krajobrazu miejskiego? I kiedy powstanie w Sulejówku? Zastanowimy się nad tym w tym artykule.
Tężnie – co to takiego
Tężnie solankowe powstają już od dawna, jednak szczególnie w ostatnich latach coraz więcej się o nich mówi. Są to konstrukcje drewniane składające się z gałęzi, po których spływa słona woda. Cała konstrukcja ma znaczenie zdrowotne i to właśnie w takim celu powstaje we wszystkich miejscach. Ma ona zapewnić mieszkańcom odrobinę czystego powietrza, przypominającego to nadmorskie, w zatłoczonych miastach. Co prawda nie da się oczyścić całego powietrza, z pewnością jednak oddychanie powietrzem wydzielanym w pobliżu tężni solankowej może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Chodzi tutaj nie tylko o układ oddechowy, ale również całe funkcjonowanie organizmu i jego poszczególnych części.
Tężnia solankowa w Sulejówku
W ramach przebudowy i rewitalizacji parku Glinianki, powstał pomysł na umieszczenie tam właśnie tężni solankowej. Poza innymi atrakcjami, które powstają stopniowo na różnych etapach rewitalizacji, tężnia ma być czymś co wyróżni park oraz stworzy w nim przyjemny zaułek. W okolicach tężni powstaną również ławki, na których będzie można przyjemnie spędzić czas wdychając świeże powietrze. Na kiedy zaplanowano budowę tężni? Otóż nie będziemy musieli długo czekać, gdyż firma z którą podpisano umowę na jej budowę, zobowiązała się ukończyć ją w czasie 8 miesięcy. Prawdopodobnie już pod koniec lata lub wczesną jesienią będziemy więc mogli cieszyć się z tej zdrowotnej atrakcji powstającej w Sulejówku.