Poglądy prof. Małgorzaty Omilanowskiej na temat odbudowy Pałacu Saskiego i lokalizacji pomnika Lecha Kaczyńskiego

Poglądy prof. Małgorzaty Omilanowskiej na temat odbudowy Pałacu Saskiego i lokalizacji pomnika Lecha Kaczyńskiego

Prof. Małgorzata Omilanowska, wybitna historyk sztuki, była wiceminister w latach 2012-14, a następnie pełniła funkcje ministra kultury i dziedzictwa narodowego pomiędzy 2014-15 rokiem. Znana jest z zdecydowanej postawy przeciwnej odbudowie Pałacu Saskiego. Udzielając wywiadu, podkreśliła swoją negatywną opinię na ten temat. Co więcej, została zapytana o możliwość przeniesienia pomnika Lecha Kaczyńskiego znajdującego się obecnie na pl. Piłsudskiego. Na to pytanie odpowiedziała, że nie widzi takiej potrzeby – według niej pomnik jest niewidoczny dla większości osób.

Trzy tygodnie przed udzieleniem wywiadu dowiedzieliśmy się o wynikach konkursu architektonicznego na projekt odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego, która została zniszczona przez Niemców podczas wojny. W skład pierzei miałyby wejść pałace Saski i Brühla oraz kamienice znajdujące się przy ulicy Królewskiej. Na pytanie jak ocenia triumfujący projekt autorstwa pracowni WXCA, prof. Omilanowska wyraziła sceptycyzm.

Historyk sztuki wyjaśniła, że nie jest wielką fanką oceny tego rodzaju projektów, gdyż według niej ich kluczowy element polega na tym, że wszystkie muszą prezentować to samo od zewnątrz. Zgodnie z ustawą specjalną przyjętą przez Sejm w 2021 roku, wszystkie te budynki muszą zostać odtworzone zgodnie z ich stanem z sierpnia 1939 roku, co znacznie ogranicza pole do popisu. Jedyne możliwe działanie, jakie można by przeprowadzić to separacja Grobu Nieznanego Żołnierza.