Otwock stanie się współgospodarzem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

Otwock stanie się współgospodarzem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, utworzony z myślą o promocji polskiej myśli narodowej o tendencjach konserwatywnych i katolickich oraz zarządzaniu dotacjami z Funduszu Patriotycznego, miał zostać rozwiązany przez nowe władze. Jednakże, obecne władze postanowiły nie tylko ratować instytut, ale również podzielić jego zarządzanie z miastem Otwockiem, które jest kierowane przez prezydenta związku PiS. Aby to osiągnąć, konieczna była decyzja Rady Miasta – która została przyjęta w środę.

Wyjątkowego charakteru sesji Rady Miasta Otwocka, na której omawiano 5-punktowy porządek obrad, nie zapomniało się przez ponad godzinę. Szczególnie jeden punkt wywołał ożywioną debatę. Dotyczył on umowy pomiędzy miastem, zarządzanym przez prezydenta z PiS, a ministrem kultury – również członkiem tego samego ugrupowania. Zgodnie z jej treścią, Otwock ma współzarządzać Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej razem z resortem kultury. Po wielogodzinnej dyskusji, głosowanie przyniosło zwycięstwo radnym z PiS.

„Niestety, decyzja o współzarządzaniu przez Otwock Instytutem Dmowskiego została podjęta jednogłośnie. Chce to zabetonować funkcjonowanie instytutu” – mówi poseł KO Michał Szczerba. W odpowiedzi, Paweł Walo, wiceprezydent Otwocka, stwierdza: „Nie jesteśmy zainteresowani konfliktami na Wiejskiej. Skupiamy się na dobru mieszkańców i naszego miasta. Uważamy, że korzystne jest dla nas wykorzystanie funduszy zewnętrznych na remont willi”.