Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania

Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania

Rynek mieszkaniowy powiększa się niemal z każdym dniem. W każdym dużym, a także w nieco mniejszych miastach, nowe inwestycje pojawiają się jak grzyby po deszczu. Mimo dość wysokich cen, mieszkania cieszą się ciągle bardzo dużym zainteresowaniem. Może to wynikać z faktu, że jest to pewna i sprawdzona inwestycja. Z drugiej strony, obecnie widzimy, że raty kredytów mieszkaniowych poszły mocno w górę, co dla wielu jest sporym wyzwaniem. Jak oszczędzić sobie kłopotów z mieszkaniem, a jednocześnie posiadać swój własny kąt?

Jak uniknąć problemów

Jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie finansowe, mamy do wyboru dwie możliwości. Możemy kupić mieszkanie na kredyt lub za gotówkę. Jeśli chodzi o to pierwsze rozwiązanie, wiąże się ono ze sporym ryzykiem. Podobnie jak obecnie, raty kredytu mogą szybko pójść w górę i mimo pomocy z państwa może nam być bardzo trudno je spłacać. Dobrym rozwiązaniem może być przy braniu kredytu określenie takiej raty, po której opłaceniu będziemy mogli jeszcze nieco zaoszczędzić. Takie rozwiązanie pomoże nam uniknąć kłopotów finansowych nawet przy podwyżce stóp procentowych. Jeśli zaś chodzi o zakup mieszkania za gotówkę, unikamy powyższego problemu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto więc kupić mieszkanie właśnie za gotówkę. Niektórzy postanawiają też poczekać kilka, czy nawet kilkanaście lat i zaoszczędzić potrzebną sumę pieniędzy.

Jak dokonać mądrego zakupu

Kiedy już zdecydujemy się na formę zakupu, warto określić swoje oczekiwania. Na początek musimy zdecydować jak dużego mieszkania potrzebujemy. Określenie ilości pokoi pomoże nam zawęzić kryteria wyszukiwania. Następnie warto obejrzeć na własne oczy mieszkania, których ogłoszenia przykuły naszą uwagę. Dzięki temu będziemy mogli dostrzec ewentualne mankamenty danego lokum. Warto też sprawdzić dokumenty i upewnić się, czy dotychczasowi właściciele mieszkania nie zalegają z żadnymi opłatami. Jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, unikamy tego problemu. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy dane mieszkanie będzie umeblowane, czy też nie oraz w jakim stopniu jest ono wykończone.