Kreatywna sobota w Sulejówku

Kreatywna sobota w Sulejówku

Już od pewnego czasu Miejski Dom Kultury w Sulejówku organizuje warsztaty pod hasłem Kreatywna sobota. Jak sama nazwa wskazuje warsztaty te odbywają się w weekendy, a konkretniej w wybrane soboty. Najbliższy odbędzie się 30.04, a więc w ostatnią sobotę miesiąca. Będzie on dotyczył sztuki zdobienia jaką jest decoupage. Niektórym z nas pojęcie to jest dobrze znane, inni być może zastanawiają się co to takiego. Krótkie wyjaśnienie zamieszczamy w dalszej części artykułu. Warsztaty skierowane są głównie do dzieci i młodzieży. Mają one na celu rozwinięcie zdolności oraz umiejętności twórczych tych najmłodszych osób.

Czym jest decoupage

Na początek warto się zastanowić czym w ogóle jest decoupage. Jak już wspomnieliśmy, wielu osobom pojęcie to może być obce, a naprawdę warto się z nim zapoznać. Jest to rodzaj sztuki zdobienia przedmiotów drewnianych, szklanych lub wykonanych z jeszcze innych materiałów. Polega on na wykorzystaniu znanych nam wszystkim serwetek z różnymi motywami do nadania takim przedmiotom nowego życia. Sam proces polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni danego przedmiotu, a następnie na pomalowaniu go określoną farbą, najczęściej białą, choć nie jest to regułą. Na wyschniętą farbę nakładamy cienką wierzchnią warstwę serwetki, a następnie pokrywamy ją bezbarwnym klejem od środka do brzegów. W ten sposób na przedmiocie powstają bardzo ładne wzory przeniesione bezpośrednio z serwetki. Kolejnym krokiem jest pokrycie przedmiotu warstwą lakieru. Są to czynności podstawowe, do których można dodać wiele innych, takich jak chociażby stworzenie spękań, czy przetarć.

Jak wyglądają warsztaty

Same warsztaty będą miały postać współpracy z tymi najmłodszymi uczestnikami. Na początku zostanie im przedstawiona technika, a następnie samodzielnie będą mogły wykonać swój własny projekt. Pomocą będzie służyć osoba wykwalifikowana, zajmująca się tworzeniem w technice decoupage na co dzień. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiednio wcześniejszym zapisaniu się na warsztaty. zapisy prowadzone są w Miejskim Domu Kultury do dnia poprzedzającego, a więc do soboty 29 kwietnia. Opłata za wstęp wynosi 10 zł i pokrywa koszty wykorzystywanych w czasie warsztatów materiałów.