Ostrzeżenie o zniszczeniu zabytku po pożarze w Sulejówku

Ostrzeżenie o zniszczeniu zabytku po pożarze w Sulejówku

Profesor Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków Mazowsza, podał do wiadomości publicznej, że zgłosił zniszczenie zabytku do Prokuratury Rejonowej w Mińsku Mazowieckim oraz do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Cała sytuacja dotyczy tragicznego pożaru, który miał miejsce w sobotę i zniszczył świątynię świdermajera w Sulejówku.

W minioną sobotę, dokładnie 19 sierpnia, tuż po godzinie 19, na ulicy Wilsona w Sulejówku wybuchł pożar. Płonąca willa Zagłobin, zabytek z okresu przedwojennego, przyciągnęła uwagę wielu mieszkańców.

Zgłoszenie dotyczyło płonącego dachu i strychu drewnianej konstrukcji, które były niezamieszkane. Gdy ogień osiągnął swoje apogeum, interweniowało dziesięć jednostek straży pożarnej. Przed północą, po trzech godzinach intensywnych działań, udało się ostatecznie ugasić ogień. Strażacy pod dowództwem starszego kapitana Kamila Płochockiego potwierdzili, że spłonął dach oraz strych.

We wtorkowy poranek na miejscu zdarzenia pojawiły się służby Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (MWKZ) oraz przedstawiciele lokalnej administracji gminnej. Jak informuje MWKZ, zawiadomienia zostały złożone zarówno do Prokuratury Rejonowej w Mińsku Mazowieckim jak i do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Zgłoszenia dotyczą zarówno zniszczenia zabytku jak i konieczności podjęcia działań mających na celu poprawę stanu technicznego budynku. MWKZ poinformowało także o planowanej inspekcji przeprowadzonej przez własnych pracowników w celu dokładnej oceny stanu zachowania zabytku.