Śledztwo w sprawie nielegalnej koparki kryptowalut w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Śledztwo w sprawie nielegalnej koparki kryptowalut w Naczelnym Sądzie Administracyjnym

Nasz zespół zdobył nowe informacje dotyczące skandalu, który wybuchł, gdy w gmachu Naczelnego Sądu Administracyjnego w stolicy Polski, Warszawie odkryto komputery przystosowane do transakcji kryptowalutowych. Ostatecznie policja na polecenie prokuratury przeprowadziła rewizje w domach dwóch ex- pracowników firmy zajmującej się utrzymaniem technicznym siedziby sądu. Celem tych działań było zdobycie dowodów w postaci urządzeń elektronicznych.

Przypomnijmy, że sprawa wyszła na jaw na początku listopada, kiedy to ujawniono istnienie zaawansowanych komputerów, zwanych potocznie „koparkami” kryptowalut, ukrytych w gmachu Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Komputery te, charakteryzujące się dużym zużyciem energii elektrycznej, były zlokalizowane w kanale wentylacyjnym na najwyższym piętrze budynku. Dodatkowo, część podzespołów umieszczono także pod podłogą techniczną w odmiennym sektorze sądu – blisko urządzeń zasilających.

Z naszych najświeższych ustaleń wynika, że w mieszkaniach dwóch dawnych pracowników firmy odpowiedzialnej za obsługę techniczną budynku sądu odbyły się przeszukania. Miały one miejsce na przełomie września i października, a ich celem było „zabezpieczenie urządzeń elektronicznych”.