Podejrzenie o oszustwa podatkowe – proboszcz z warszawskiego Bródna aresztowany przez CBA

Podejrzenie o oszustwa podatkowe – proboszcz z warszawskiego Bródna aresztowany przez CBA

Ksiądz z parafii w dzielnicy Bródno w Warszawie został osadzony w areszcie. Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) wyraziło podejrzenia, że duchowny zaangażowany był w przestępstwa podatkowe, takie jak przywłaszczenie kwoty 200 tys. zł oraz akceptowanie nieistniejących darowizn. Biskup postanowił zawiesić kapłana po tych doniesieniach, co wywołało szok wśród parafian. Ci z trudem przyjmują do wiadomości aktualną sytuację. Jak mówią: „On jest naszym duchownym od prawie 30 lat. Codziennie modlimy się za niego.” Te słowa przekazali mediom „Super Express”.

W Rzeszowie doszło do zatrzymania tego warszawskiego księdza przez CBA. Rozstrzygnięcie sądu spowodowało odizolowanie go na okres trzech miesięcy. Na podstawie dowodów zgromadzonych w toku prowadzonego postępowania przygotowawczego, CBA stwierdziło, że ksiądz udzielał potwierdzeń na otrzymanie fałszywych darowizn przeznaczonych na cele religijne. Darczyńcy, twierdząc iż przekazali darowizny, zmniejszali ilość podatku dochodowego o kwotę darowizny. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie możliwego kłamstwa księdza w złożonych przez niego deklaracjach podatkowych w latach 2019-2023. Duchowny jest podejrzewany o przywłaszczenie minimum 200 tys. zł oraz umożliwienie odliczeń podatkowych, przez które skarb państwa mógł stracić nawet do 5 mln zł.

Po tych doniesieniach, Biskup Romuald Kamiński postanowił zawiesić proboszcza. Kuria podkreśla, że dalsze kroki będą podjęte po ustaleniu faktów i decyzjach organów ścigania. Tymczasową rolę proboszcza przyjmie ks. administrator Bartosz Adamczewski. Podczas niedzielnej mszy parafianie przywitali go brawami.