Mieszkańcy Sulejówka przeprowadzili wyborczą rewolucję w 2023 roku

Mieszkańcy Sulejówka przeprowadzili wyborczą rewolucję w 2023 roku

Podczas wyborów parlamentarnych, które miały miejsce w 2023 roku, Koalicja Obywatelska zanotowała wyraźne zwycięstwo w podwarszawskim Sulejówku. Interesująca jest ta zmiana, zważywszy na to, że cztery lata wcześniej Partia Prawo i Sprawiedliwość miała tam niepodważalną przewagę.

Niedziela, 15 października, była dniem, który miał zapisać się na kartach historii tego miasta. Mimo że oficjalnie głosowanie powinno się zakończyć o godzinie 21:00, to mieszkańcy Sulejówka stanowczo pokazali swoje zaangażowanie w proces wyborczy. Na ulicach miasta można było dostrzec długie kolejki ludzi oczekujących na oddanie swojego głosu nawet dwie godziny po oficjalnym zamknięciu lokalnych punktów wyborczych.

Decydująca aktywność mieszkańców Sulejówka w dniu wyborów była na tyle intensywna, że momentami brakowało urn do głosowania. Samorząd miasta musiał więc zwrócić się o pomoc do sąsiednich gmin – Otwocka i Wiązownej, skąd sprowadzono dodatkowe urny.

Zastanawiające jest, co było przyczyną tak dużej frekwencji. Czy to wynik mobilizacji obywateli Sulejówka, czy może efekt tzw. turystyki wyborczej? Mieszkańcy Warszawy mogli bowiem udawać się na głosowanie do Sulejówka, który stanowił inny okręg wyborczy, a w tej sytuacji każdy oddany tam głos miał większe znaczenie, ze względu na inne statystyki.