Kilka słów o Sulejówku

Kilka słów o Sulejówku

Każde, nawet najmniejsze miasto, ma swoją historię i ciekawe miejsca. Tak samo jest w wypadku Sulejówka. Chociaż miasto liczy jedynie około 20 tysięcy mieszkańców, to możemy tutaj ciekawie spędzić czas – dotyczy to zarówno mieszkańców, jak i turystów. W przypadku tych pierwszych, większość na pewno wie co nieco o historii miasta i jego atrakcjach. Jeżeli zaś chodzi o turystów to właśnie takie niewielkie miasta jak Sulejówek mogą przykuć ich uwagę. Powiedzmy więc nieco więcej o historii tego miasta, o jego atrakcjach oraz możliwościach spędzania wolnego czasu.

Historia Sulejówka

Pierwsze zapiski dotyczące miasta pochodzą z XVI wieku, a dokładniej z roku 1526, a więc miasto ma już swoją niemal 500-letnią historię. W tym czasie pojawia się w zapiskach jako wieś Sulewo. Posiadała ona na swoim terenie domy oraz karczmy. Z czasem nastąpiło stopniowe rozbudowywanie wsi, aż przekształciła się ona w znane nam obecnie miasto Sulejówek. Co ciekawe, można znaleźć wzmianki o znanych postaciach historycznych mieszkających na terenie miasta na przestrzeni lat lub w inny sposób z nim związanych. Wśród nich wymienić można chociażby osoby takie jak: Ignacy i Helena Paderewscy, Józef Piłsudski, czy Tadeusz Kutrzeba.

Atrakcje i zabytki Sulejówka

Wśród zabytków znajdujących się w Sulejówku na pierwszy plan wysuwają się te związane z wymienionymi wyżej postaciami. Do najważniejszych należą między innymi: Zespół willowy w którego skład wchodzą willa Milusin wybudowana dla Józefa Piłsudskiego, willa Otradno, a także willa Bzów. Poza tym ważnym zabytkiem jest również Dworek Siedziba wybudowany na początku XX wieku. Warto także odwiedzić muzeum Józefa Piłsudskiego, w którym znajdziemy wiele ciekawych eksponatów z tamtych czasów. Wśród innych atrakcji Sulejówka można wymienić na przykład park Glinianki, w którym odpoczniemy w spokoju i ciszy po całym dniu zwiedzania. Zapewni nam on przyjemne otoczenie przyrody i natury, szczególnie jeśli zdecydujemy się na spacer w okolicach tamtejszego stawu.