Kandydatura Tobiasza Bocheńskiego na prezydenta Warszawy

Kandydatura Tobiasza Bocheńskiego na prezydenta Warszawy

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się 3 lutego w Warszawie, prezes partii Jarosław Kaczyński przedstawił kandydata na prezydenta stolicy w nadchodzących wyborach samorządowych. Był to 36-letni Tobiasz Bocheński, postać związana zawodowo i politycznie z Łodzią. Funkcję łódzkiego wojewody pełnił w latach 2019–2023, a następnie od 18 kwietnia do 13 grudnia 2023 roku był wojewodą mazowieckim. O wyborze Bocheńskiego prezesa partii słowa były pełne uznania: „Nie ma lepszego, i nie sądzę, żeby szybko się pojawił.”

Po ogłoszeniu kandydatury Bocheńskiego dla PiS na prezydentem Warszawy w wyborach samorządowych 2024, w sieci zaczęły krążyć różne propozycje dotyczące sposobów mobilizacji zwolenników partii. Jednym z takich pomysłów było skierowanie do mieszkańców „obwarzanka warszawskiego” o przyjęcie zaświadczeń i oddanie głosu na Bocheńskiego w stolicy podczas wyborów.

Propozycja ta pojawiła się na platformie X, gdzie jeden z użytkowników napisał: „Jestem z obwarzanka Warszawskiego weźmy zaświadczenia i zagłosujmy w Warszawie na Tobiasza Bocheńskiego…. Co sądzicie o takim pomyśle?” (pisownia oryginalna). Post ten zdobył dużą popularność – miał ponad 57 tys. odsłon, tysiąc lajków i generował niemal 700 komentarzy.