Jesienna kampania szczepień lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu

Jesienna kampania szczepień lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu

W najbliższy weekend, województwo mazowieckie rozpoczyna jesienną kampanię immunizacji lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki będą rozprowadzane zarówno manualnie, jak i przy użyciu samolotów. Ostrzeżenia zostały wydane przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, zalecając unikanie kontaktu z tymi szczepionkami.

Akcja szczepienia wolno żyjących lisów, którą będzie prowadził Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii we współpracy z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii, rozpocznie się 9 września i potrwa do 20 września. Szczepionka przeciwko wściekliźnie zostanie manualnie rozłożona lub wysypana z samolotów na terenach leśnych, polach i łąkach. Chociaż nie będą one umieszczone na zbiorowiskach wodnych, drogach czy obszarach zabudowanych – zwrócił uwagę Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Szczepionki dla lisów są umieszczane wewnątrz atrakcyjnej dla nich przynęty, która ma formę dysku o brązowo-zielonym kolorze i rybnym zapachu. Zdecydowanie zaleca się unikanie dotykania tych szczepionek, ponieważ mają one za zadanie wyłącznie immunizować lisy.

Podkreślono również, że zwierzęta mogą odrzucić te, które noszą zapach człowieka. Przez okres dwóch tygodni od rozpoczęcia akcji szczepień, należy zachować szczególną ostrożność podczas spacerów ze swoimi zwierzętami – podkreślił MUW w swoim komunikacie.