Jak aktualnie wygląda rynek pracy

Jak aktualnie wygląda rynek pracy

Rynek pracy w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Zmiany te widać szczególnie w dużych miastach, ale również na ich obrzeżach. O ile jeszcze do niedawna, większość stanowisk była zapełniona, o tyle dzisiaj brakuje często rąk do pracy. Pracodawcy skarżą się na brak umiejętności u pracowników lub na niewielkie zainteresowanie oferowanymi przez nich stanowiskami. Pracownicy z kolei mają coraz większe oczekiwania, które niestety nie zawsze idą w parze z dobrym wykształceniem i umiejętnościami. Jak to wygląda w praktyce?

Jak zmienia się rynek pracy

Ogólnie rzecz biorąc, zmiany na rynku pracy nie są niczym złym. Rozwija się wiele technologii, przez co stanowiska pracy ulegają zmianie. Niegdyś bardzo popularne zawody zostają wypierane przez zautomatyzowane procesy, natomiast pojawia się zapotrzebowanie na inne zawody. Jest to ciągły proces, który przyczynia się do rozwoju kraju. Z drugiej jednak strony, okazuje się, że w pewnych dziedzinach brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Może to wynikać z dwóch czynników – jeden to brak popularności danego zawodu, inny to fakt, że wielu specjalistów swego czasu zdecydowało się na wyjazd za granicę. To właśnie te czynniki mogą powodować brak rąk do pracy w określonych zawodach.

Inne zmiany w ostatnim czasie

Z drugiej strony, niektórzy przedsiębiorcy mają problem, gdyż dużą część ich pracowników stanowili Ukraińcy, którzy w ostatnich miesiącach wrócili do swojego kraju. Praca to oferowana jest kolejnym osobom, jednak nie każdy chce się jej podjąć. Poza tym wymaga to przeszkolenia kolejnych osób, co wiąże się z kosztami, a także z pewną ilością czasu. Wszystko to sprawia, że niektóre firmy zajmujące się chociażby zbieraniem warzyw czy owoców będą musiały zrezygnować z niektórych plantacji. W praktyce dla wielu z nas oznacza to nieco wyższe ceny określonych produktów, których na rynku będzie po prostu mniej.