Instytucje policyjne uderzają w cyberprzestępczość: Aresztowania i przeszukania w Katowicach

Instytucje policyjne uderzają w cyberprzestępczość: Aresztowania i przeszukania w Katowicach

Zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z siedzibą w Katowicach poinformował o aresztowaniu 8 osób. Są one podejrzane o członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej, której głównym celem było wyłudzanie pożyczek i towarów za pomocą internetu.

Modus operandi grupy polegał na wykorzystywaniu informacji, które uzyskiwali m.in. z baz danych, które zostały nielegalnie upublicznione w sieci. W szczególności, te dane były umieszczone w Darknecie. Większość tych informacji dotyczyła ludzi, którzy wcześniej otworzyli konta w firmach oferujących online usługi pożyczkowe. Tak zdobyte dane były przez przestępców wykorzystywane do różnych celów, m.in. do fałszowania dowodów tożsamości, które następnie były używane do popełniania oszustw.

W wyniku ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy katowickiego Zarządu CBZC, Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo. Dotyczy ono działalności zorganizowanej grupy przestępczej, a także prania brudnych pieniędzy i oszustw.

Akcje przeprowadzone przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości obejmowały nie tylko zatrzymanie 8 osób, ale również przeszukiwanie ich mieszkań. W wyniku tych działań udało się zabezpieczyć dowody w formie telefonów komórkowych, laptopów, kart sim. Ponadto, odzyskano wiele przedmiotów uznanych za pochodzące z nielegalnej działalności.