Były poseł Janusz Korwin-Mikke może odetchnąć z ulgą – prokuratura przychyliła się do jego wniosku o warunkowe umorzenie śledztwa

Były poseł Janusz Korwin-Mikke może odetchnąć z ulgą – prokuratura przychyliła się do jego wniosku o warunkowe umorzenie śledztwa

W sprawie byłego posła, Janusza Korwina-Mikkego, doszło do przełomu. Prokurator Okręgu Warszawa-Praga zdecydował o przesłaniu do sądu wniosku o umorzenie postępowania, uznając niski stopień szkodliwości społecznej czynu. Śledztwo dotyczyło sytuacji, w której polityk kierował pojazdem pomimo braku uprawnień do tego, co skończyło się kolizją drogową.

Informację potwierdziliśmy w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Wniosek o umorzenie postępowania został złożony dwa tygodnie po tym, jak śledczy wezwali na przesłuchanie Korwina-Mikkego i przedstawili mu zarzuty.

Warto przypomnieć, czym jest warunkowe umorzenie postępowania. O takie rozwiązanie mogą zabiegać nie tylko sąd czy prokurator, ale również oskarżony lub jego obrońca. Proces składania wniosku o warunkowe umorzenie może rozpocząć się już podczas etapu postępowania przygotowawczego, więc zanim sprawa trafi do sądu. Jeżeli prokuratura zgodzi się na taki krok, wystosowuje odpowiednie pismo do sądu (zgodnie z art. 336 Kpk).

W przypadku byłego posła, Janusza Korwina-Mikkego, prokurator zdecydował o warunkowym umorzeniu postępowania na okres dwóch lat. Dodatkowo, zasugerował, aby polityk wpłacił na rzecz społeczeństwa kwotę w wysokości pięciu tysięcy złotych jako świadczenie.