Antysemicki transparent na warszawskiej demonstracji wywołuje oburzenie ambasadora Izraela

Antysemicki transparent na warszawskiej demonstracji wywołuje oburzenie ambasadora Izraela

Ambasador Izraela w Polsce wyraził swoje zaniepokojenie i wezwał polskie władze do reakcji po tym, jak podczas sobotniej manifestacji w Warszawie pojawił się transparent o antysemickim charakterze. Incydent sprowokowany przez jedną z protestujących uczestniczek, spotkał się z gwałtowną krytyką dyplomaty.

Manifestacja, która miała miejsce w warszawskiej stolicy, była jednym z wielu protestów, jakie odbyły się po ataku przeprowadzanym przez bojowników Hamasu. Tym razem został on przeprowadzony niespodziewanie nad ranem 7 października, co zmusiło Izraela do odpowiedzi poprzez bombardowanie miast żydowskich. W odpowiedzi na atak, izraelski rząd ogłosił stan wojny i rozpoczął serie nalotów na Strefę Gazy.

Demonstracja przeciwna działaniom Izraela w Strefie Gazy zgromadziła kilkaset osób i odbyła się w piątkowy wieczór. Kolejne zgromadzenie miało równie liczne grono protestujących i odbyło się w sobotę, 21 października, przechodząc trasą przez ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Jedna z uczestniczek demonstracji przyszła z transparentem, na którym widniał napis „Keep the world clean” (pol. utrzymuj świat w porządku), a obok napisu znajdowała się ilustracja przedstawiająca osobę, która wrzuca gwiazdę Dawida do kosza na śmieci.